♪ 5 perces hólabda : 6. interjú - Baróti István orgonaművésszel, orgonatervezővel, pedagógussal |
6. interjú - Baróti István orgonaművésszel, orgonatervezővel, pedagógussal
M. Kovács Edit 2009.10.27. 20:48
Baróti István orgonaművész-tanári oklevelét 1967-ben szerezte a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Pécsi Sebestyén, majd Gergely Ferenc növendékeként. A budapesti II. kerületi Járdányi Pál zeneiskolában kifejtett négy évtizedes pedagógiai munkássága során fiatal orgonisták nemzedékeit indította el útján. Tanítványai közül számosan nyertek felvételt közvetlenül az alapfokú zeneoktatásból a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára, és szerepeltek eredményesen hazai és külföldi nemzetközi zenei versenyeken.
1980-tól az Esztergomi Érseki Hittudományi Főiskolán, 1992-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzenei tanszakán is tanít. 1975 óta az esztergomi Főszékesegyház orgonistája és karnagya, a Főszékesegyház újjáépülő orgonájának tervezője. A Főszékesegyház felszentelésének kerek évfordulóin a bazilika Strigonium énekkarának karnagyaként vezényelte Liszt Esztergomi Miséjét, melyet a Magyar Rádió 1986-ban egyenes adásban közvetített. Kórusával rendszeresen megszólaltatja Liszt többi miséjét és számos mottetáját is.
Liszt Ferenc vallási témájú műveinek egyik legkiemelkedőbb magyarországi tolmácsolója. Repertoárján szerepel Liszt összes orgonaműve, és orgonaátiratot készített a Funerailles című zongoraművéből. Hazai hangversenyei mellett több európai országban (Németország, Franciaország, Románia, Csehország, Olaszország, Ausztria) vendégszerepelt.
Orgonaszakértőként részt vett Magyarország orgonáinak teljes felmérésében (1985-88) és számos orgona tervezésében. Az esztergomi bazilika orgonájának folyamatban lévő felújítása mellett a Nemzeti Hangversenyterem orgonája hangképének, diszpozíciójának tervezője, építésének művészeti szakértője volt. (Szakmai bemutatás forrása: www.wikipedia.hu)
1.Kedves Tanár Úr, engedje meg, hogy az orgonabarátok nevében szeretettel köszöntsük nemrég ünnepelt 69. születésnapja alkalmából és hogy gratuláljunk a nagy sikerű, október 23-i, ünnepi esztergomi koncertjéhez.
- Köszönöm.
2. Hogy van, mivel foglalkozik mostanában?
- Hogy vagyok? Hát ahogy lehet, amit az egészségem megenged, de nem méltatlankodok semmi miatt, elfogadom, ami rám méretett. Jelenleg különösebb nagy feladatokon nem dolgozok. A Zeneakadémia egyházzenei tanszakán óraadó tanárként orgonát tanítok, heti 5 órában, illetve tanítok a II. Kerületi Járdányi Pál zeneiskolában is. Ezenkívül ellátom az Esztergomi Bazilikában a misék orgonakíséretét, és aztán ott van a bazilika énekkara is, velük szoktam próbálni, a nagyobb ünnepeken vagy egyéb kivételes alkalmakkor fellépünk.
3. Volt-e a közelmúltban az október 23-i koncertjén kívül más kiemelkedő esemény, amit szívesen megemlítene? Ehhez a koncerthez csak gratulálni tudunk, jelen voltunk páran az orgonabarátok részéről, és nagyon tetszett mindannyiunknak.
- Nézze, én úgy vélem, lényegében minden koncertet és a kórussal való fellépést különleges alkalomként kell értékelni. Igyekszünk a liturgia szabályainak megfelelően ellátni zenei feladatunkat, és ha a produkció maga nem is mindig sikerül nívósra, a műsor mindenképp az.
4. Mesélne kicsit az Ön által vezetett Strigonium bazilikai kórusról?
- Esztergom és környékéről valók az énekkar tagjai, akik nem hivatásos zenészek, ám jó képességű és énekelni szerető emberek. Kb. 30 fő alkotja, férfiak és nők vegyesen.
5. Dolgozik-e Tanár úr valamilyen jegyzeten, könyvön?
- Nem dolgozok ilyesmin, mert nem látom indokát, esetleg egyszer mégis nekilátok egy olyan munkának, amiben – mint sok évtizede működő tanár - leírom a tanítással kapcsolatos élményeimet, tapasztalataimat. Maximum egy ilyesfajta visszaemlékezést tudnék elképzelni, nem vagyok ugyanis az a publikáló típus – bár, ha jobban belegondolok, a tanár minden nap publikál valamit, illetve adagolja a tudást, olyan apró orvosságcseppekben, hogy ha azt a tanuló hajlandó bevenni, esetleg gyógyul is tőle-
6. Ennek a munkának vannak már esetleg vázlatai, vagy még csak gondolat szintjén létezik?
- Mindkettő igaz, vannak ugyanis már feljegyzéseim, hiszen vannak események, amiket nem szabad elfelejteni, ám a java még hátravan, le kell írni.
7. Milyen egyéb tervei, feladatai vannak Tanár úrnak a közeljövőben?
- A jövőre tartandó, 70. születésnapom koncertműsorát próbálom már most végiggondolni, kialakítani, és főleg megtanulni, játszani. Bár idős vagyok, szeretnék még jól orgonálni, és szép élményt nyújtani a közönségnek.
8. Térjünk át kicsit az Esztergomi Bazilika orgonájára. Mi a helyzet most az orgona bővítésével, építésével kapcsolatban?
- A reménység és reménytelenség közös mezsgyéje az orgona. Eddig volt a reménységes időszak, de innen kezdve már valószínűbb a reménytelenség. Anyagi okok és külső, szemléletbeli okok miatt elakadtak a munkálatok, jelenleg kb. a 3/5-e van meg az orgonának. Bár nem az én hangszerem, de vállaltam a vele járó gondokat. Azt vállaltam, hogy úgy folyik az orgonaépítés, olyan csöndben történnek a bővítés munkálatai, hogy azok senkit ne zavarjanak, semmit ne vegyenek észre a bazilika látogatói, csupán a hangi élmény mutassa az eredményeket. Azt hiszem, ez megvalósult.
9. Ez valóban így van. Tanár úr, mikor találkozhat Önnel legközelebb a közönség?
- Ha bárki személyesen szeretne találkozni velem, elérhet, szívesen találkozom és beszélgetek. Ami a publikus szereplést illeti, arról annyit, hogy Magyarország orgonaélet szempontjából beszűkült terület és nincs elég igazán tartalmas, érdekes téma. Ami engem illet, nem érzem magam mellőzöttnek, hiszen a természet törvénye, hogy jönnek a fiatalok és átveszik a teret. Ennek örülök, és annak is, hogy sokfelé, sokféleképpen tevékenykednek. Ugyanakkor kívánom, hogy legyen hangszerük… Ennek ellenére igyekszem optimista lenni.
10. Mit üzen a www.orgonabemutató.hu olvasóinak?
- Keressék továbbra is az orgonákat, támogassák a sípos orgonák ügyét, és igyekezzenek minél több orgonaművet meghallgatni, mert széles az orgonaművek spektruma. Ne foglalkozzanak azzal, hogy melyik orgonaművész nagyobb vagy jobb a másiknál, figyeljenek inkább arra, hogy melyik művész tud az Önök számára igazán szép élményeket nyújtani. Ne üljenek fel a bóvlinak, hallgassák inkább a művek eredetijét, még akkor is, ha számos színvonalas átirat létezik egyes műveknél. A bóvlit nyilván nem ezekre a művekre értettem.
11. Tanár úr kinek dobná tovább a hólabdát, kit hívjunk fel holnap?
- Kováts Péter orgonaművészre gondoltam, aki gyakran kíséri a bazilika énekkarát. És egy javaslat: készítsenek interjúkat azon fiatal orgonistákkal is, akik bár orgonaművészként végeztek, mégsem e területen tevékenykednek. Kérdezzék meg őket, hogy élik meg azt, hogy nem tudnak pályájukon működni.
Kedves Tanár úr, köszönjük szépen a beszélgetést. További jó munkát és főleg jó egészséget kívánunk ahhoz, hogy megkezdett feladatait folytatni tudja és még sok szép tervet tudjon megvalósítani mindannyiunk örömére.
- Köszönöm szépen.
Baróti István ajánlására következő megkérdezettünk Kováts Péter orgonaművész lesz.
|