♪ 5 perces hólabda : 3. interjú - Tóka Ágostonnal, a Zeneakadémia 2. éves orgona tanszakos hallgatójával |
3. interjú - Tóka Ágostonnal, a Zeneakadémia 2. éves orgona tanszakos hallgatójával
M. Kovács Edit 2009.10.24. 17:10
A hólabda sorozat 3. interjújában Dr. Beharka Pál ajánlására Tóka Ágostont, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 2. évfolyamos, orgona tanszakos hallgatóját kerestük meg kérdéseinkkel.
Ágoston középfokú tanulmányait Dr. Bednarik Anasztázia orgonaművésznő szakmai útmutatásai szerint végezte, jelenleg pedig Pálúr János és Ruppert István orgonaművészek, zeneakadémiai adjunktusok irányítják szakmai fejlődését. Ágoston fiatal kora ellenére már számos hazai és nemzetközi versenyen bizonyította tehetségét, rátermettségét. A vele készült rövid interjút az alábbiakban olvashatják.
Kedves Ágoston!
Talán már értesültél róla, hogy tegnap indult útjára 5 perces hólabda címmel az a telefonos interjúsorozat, melynek keretében megkeressük az orgonaművészeket, kántorokat, építőket pár kérdéssel, s e rövid interjúkat megosztjuk a www.orgonabemutato.hu orgonás portál olvasóival.
Legelső megkérdezettünk Dr. Beharka Pál professzor, orgonaművész, zenetudós volt, aki a hólabdát Édesapádhoz, Tóka Szabolcshoz és Hozzád gördítette.
Válaszolnál pár kérdésünkre?
- Természetesen.
1. Hogy vagy, mi minden történt Veled mostanában?
- Köszönöm, jól vagyok, bár kicsit fáradtan, mivel bő 1 hónapja tértem haza egy nemzetközi orgonaversenyről, és utána nem tudtam sokat pihenni. Bár most van az őszi szünet, így van időm kicsit feltöltődni és felkészülni a következő időszakokra.
Az őszi szünetet megelőzően egy Handel operában, a zenekarban continuoztam, a felkészülés 2 hétig tartott, utána pedig Pálúr Jánossal és a Zeneakadémia orgona tanszakának további 2 hallgatójával Szabadkán koncerteztünk az ottani székesegyházban. Lehetőségünk volt egy csodálatos, XIX. századi, eredeti állapotában megőrzött Angster orgonán játszani.
Múlt héten pedig Christoph Bossert professzor úr budapesti mesterkurzusán vettem részt, a tematika a német romantikus irodalom volt, Mendelssohn, Schumann, Brahms és Réger művei. Az esti szeminárium és előadások keretében az ezekhez kapcsolódó hangszerismereti kérdésekkel foglalkoztunk. A kurzus záróeseményeként szolgáló hallgatói koncerten több ZAK hallgatóval együtt én is felléptem.
2. Térjünk vissza egy pillanatra a 6. Nemzetközi Mihail Tariverdijev orgonaversenyhez, mit mesélnél róla?
- Ez a verseny Kalinyingrádban volt, és 10 éve került először megrendezésre. A verseny fő szervezője Mihael Tariverdijev orosz zeneszerző özvegye. Tariverdijev filmzenéket írt, és néhány orgonaművet is. A hamburgi előversenyben továbbjutottam és bekerültem a középdöntőbe, ám a döntőbe sajnos már nem jutottam tovább. (A versenyről és Ágoston ottani szerepléséről a www.organo.hu portálon olvashatnak többet az Érdeklődők).
3. Milyen benyomásaid voltak erről a versenyről?
- A kelet-európai versenyek mindig mások, mivel az orgonakultúrájukban nincsenek olyan hagyományok, mint pl. Franciaországban vagy Németországban. Ezek a versenyek inkább a versenyhangszerhez való alkalmazkodásról szólnak. Így például a 2. fordulóban egy cseh Rieger Kloss 80-as évekbeli orgonán játszottunk, melyen nagyon nehéz volt beregisztrálni a műveket, mivel túl kevés kombinációs lehetőséget biztosított, ezáltal komoly stratégiát igényelt, hogy a legoptimálisabban be tudjam osztani a lehetőségeket.
4. Hol találkozhat Veled legközelebb a közönség?- 2009. november 7-én lesz egy orgonahangverseny a Zeneakadémán a ZAK épületbúcsúztató fesztivál keretében, a megszokotthoz képest kicsit késői időpontban, este 10-kor. Valószínűleg én is játszok majd ezen a koncerten.
5. Mit üzensz a www.orgonabemutato.hu olvasói számára?- Nagy szeretettel biztatok mindenkit arra, hogy a késői időpont ellenére jöjjenek el az előbb említett épületbúcsúztató koncertre, hiszen ez egy különleges alkalom lesz. 6. Milyen érzéseket jelent számodra a Zeneakadémia bezárása ?
- Egyrészt nagyon hiányozni fog, hiszen az épület nagyon impozáns, nagy büszkeséget jelent számomra mindig, hogy odatartozhatok. Ugyanakkor remélem, hogy az új, nagytermi orgona sokkal jobb lesz, mint a jelenlegi.
Kedves Ágoston, köszönjük, hogy rendelkezésünkre álltál e rövid interjú erejéig. Kellemes hétvégét kívánunk és további sikeres tanulmányokat Neked!
- Szívesen, én köszönöm a lehetőséget.
|