2. interjú Tóka Szabolcs orgonaművésszel
M. Kovács Edit 2009.10.24. 16:44
A hólabda sorozat 2. interjújában Dr. Beharka Pál ajánlására Tóka Szabolcs orgonaművészt, a székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola igazgatóját hívtuk fel ma, hogy feltegyünk pár kérdést neki.
Tóka Szabolcs orgonaművész 5 éves korában kezdett zongorázni, 12 évesen orgonálni. Orgonaművész-tanári diplomáját 1985-ben szerezte meg Budapesten a Liszt Ferenc Zeneakadémián, Gergely Ferenc tanítványaként. Többször is ösztöndíjas, külföldi mesterkurzusok résztvevője volt, az 1984-es Prágai Nemzetközi Orgonaverseny középdöntőse. 1989-től 1999-ig a székesfehérvári Hermann László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola tanára (ezen belül 1994-től 1999-ig, majd 2005-től ismét az intézmény igazgatója). Zenepedagógusként több iskolában is dolgozott, előadóművészként - itthon és Európa legtöbb országában, valamint 2002-ben az USA-ban és Kanadában - rendszeresen vendégszerepel szólistaként; kórusok, zenekarok orgona-kísérőjeként is közreműködik. 2000-ben közoktatás-vezetői diplomát szerzett a Műszaki Egyetemen. Több rádió-, televízió-, és CD felvétel készült közreműködésével, itthon és külföldön is. Ugyanakkor az egyházzene és templomi orgonák fejlesztését szívügyének tekinti, szűkebb és tágabb környezetében egyaránt.(Szakmai bemutatás forrása: www.concertotata.hu)
Tóka Szabolcs sokoldalú munkásságát jelzi, hogy fent említett igazgatói megbízatása mellett további feladatokat is ellát: - a Budapest, XX. kerületi, Baptista templomban orgonál, felváltva más, szolgálatot teljesítőkkel (Budapest, XX., Ady Endre u. 58.) - orgona óraadó tanár a Tatabányai Erkel Ferenc Zeneiskolában - orgonát tanít a Baptista Teológiai Akadémia kántor szakán - állandó közreműködője (continuo) a székesfehérvári Szimfónikus Zenekarnak
Kedves Szabolcs!
Talán már hallott róla, hogy tegnap indult útjára 5 perces hólabda címmel az a telefonos interjúsorozat, melynek keretében megkeressük az orgonaművészeket, kántorokat, orgona építőket pár kérdéssel, s e rövid interjúkat megosztjuk a www.orgonabemutato.hu orgonás portál olvasóival. A legelső megkérdezettünk Dr. Beharka Pál professzor, orgonaművész, zenetudós volt, aki a hólabdát Önhöz és fiához, Tóka Ágostonhoz gördítette. Válaszolna pár kérdésünkre?
- Szívesen.
1. Hogy van, min dolgozik mostanság?
- Köszönöm szépen, hála Istennek jól vagyok, sok munka áll mögöttem, és lehet, hogy még több feladat áll előttem. Jelenleg, e pillanatban éppen Magyarország keleti részében vagyok, a nagyvarsányi baptista gyülekezetben, ahol egy jubileumi ünnepségen működök közre mint orgonista. Ez az ünnepség ma és holnap is tart. A nyáron készült el egy CD felvétel a jubileum kapcsán, s ennek a felvételnek a zenei művészeti vezetője voltam. Pont e héten készült el a CD, így ez az ünnepség egyben CD bemutató is lesz.
2. Milyen jubileumot ünnepel a nagyvarsányi baptista gyülekezet?
- A helyi gyülekezet fennállásának 90. évfordulóját ünnepeljük most, ezért a 2 napos ünnepség.
3. Mi minden történt Önnel mostanában?
- Nos, örömmel jelentem, hogy épül a székesfehérvári zeneiskolai orgona. Több, mint másfél évtizede indult el a folyamat zeneiskolánk sípos orgájának építésére, korábban ugyanis csak elektronikus hangszeren folyt a tanítás. Az indulás óta eltelt időben több sikeres pályázatunk is volt, illetve számos jótékony célú hangversenyre és közadakozásra került sor, továbbá különböző vállalatok és magánszemélyek felajánlása is érkezett. Tavaly egy sikeres központi, országos pályázat révén lendült meg igazán az orgonaépítés ügye. A hangszert egy móri építőmester, Korb Gábor építi.
4. Mit említene meg az épülő zeneiskolai orgonáról?
- A hangszer végleges formájában 22 regiszteres, 2 manuálos, mechanikus traktúrájú, elektromos regiszterekkel ellátott lesz, Setzer kombinációval, redőnnyel és 3 nyelvregiszterrel. A székesfehéri zeneiskola új honlapja most készül, és ezen a honlapon fogjuk közzétenni hamarosan a készülő orgona látványtervét, diszpozícióját. Jelenleg 15 regiszter már készen van. A teljes befejezés az anyagiak függvényében várhatóan 2 év múlva valósul meg, a Liszt Ferenc évfordulóra tervezzük a teljes átadást. De ezt megelőzően, 2010. január 15-én, péntek délután 2 órakor, ünnepélyes keretek közt szeretnénk felavatni az addig elkészült orgonát. Ekkor egy Albert Schweitzer konferenciát is szeretnénk rendezni, 3 neves előadóval. Albert Schweitzer születésének 135. évfordulója külön ünnepélyre ad okot, és összekötve e két alkalmat, Ella István orgonaművész koncertjével fogjuk átadni az addig elkészült zeneiskolai orgonát. A konferencia szervezési költségeit egy ugyancsak sikeres pályázat révén sikerült előteremteni.
5. Milyen aktuális feladatok állnak az orgonaépítés kapcsán Ön előtt a közeljövőben?
- Elsősorban az orgona szállításának, felépítésének levezénylése, koordinálása, összhangban az egyéb iskolai feladatokkal. Az orgonaállítás miatt 1,5- 2 hónapra a zeneiskolai nagyterem kiesik a helyi hangversenyekből, de természetesen máshol meg tudjuk oldani a hangversenyeinket.
6. Csak házi, zeneiskolai hangversenyeket tartanak az említett nagyteremben?
- Elsősorban igen, de gyakran fellépnek hazai, élvonalbeli orgonaművészek is.
7. Milyen további feladatok várnak Önre még mostanában?
- Hamarosan következik az adventi időszak, és ezidőtájt több, részben önálló koncertem, illetve közreműködésem is lesz, Székesfehárvárott, Vértesszőlősön, Tatán és Fehérvár-Csurgón.
8. Hol találkozhat Önnel legközelebb a közönség?
- Fehérvár-Csurgón, november 28-án, szombat d.u. 5 órakor. Az ottani Szent Katalin templom védőszentjének napja alkalmából Pitti Katalin operaénekesnővel lesz közös koncertem ott.
9. Mit üzen a www.orgonabemutato.hu olvasói számára?
- Hadd váljon ketté az üzenetem. Egyrészt hadd fejezzem ki köszönetemet azért a kitartásért, lelkesedésért, amellyel a hazai orgonabarátok szervezik a koncerteket, orgonabemutatókat, lelkesítik a közönséget, hitet tesznek a sípos orgonák építése, javítása, felújítása, bővítése mellett. Másrészt hadd legyen mindnyájunk közös öröme, hogy Székesfehérvárott, a zeneiskolában egy hosszú álom után megvalósulhat egy szép, új, sípos orgona felépülése. Bármikor szeretettel várom mindazokat, akik szeretnék megtekinteni, kipróbálni ezt az új hangszert, természetesen előzetes egyeztetés után.
10. Köszönjük az elismerést és a meghívást. Kinek dobná tovább a hólabdát? Kit kérdezzünk meg holnap?
- Nagy tisztelettel és szeretettel ajánlom kedves pályatársamat, aki egyben Ágoston fiam orgona tanárnője volt középiskolás éveiben, és akinek nagyon sokat köszönhetünk: Dr. Bednarik Anasztázia orgonaművészre gondoltam.
Kedves Szabolcs, köszönjük, hogy rendelkezésünkre állt a telefonos interjúra. Terveihez, folyamatban lévő feladatainak végzéséhez jó erőt, egészséget, kitartást és sok örömet kívánunk!
- Köszönöm szépen.
Előtte viszont még egy, a mai napon készült rövid interjút olvashatnak Tóka Szabolcs orgonaművész fiával, Tóka Ágostonnal, ugyancsak Dr. Beharka Pál ajánlására.
|